Podążamy za najnowszymi trendami w leczeniu dzięki czemu masz pewność że, zaproponujemy Ci rozwiązania Twojego problemu, dobierając odpowiedni rodzaj odbudowy, materiał z jakiego powinna być wykonana praca oraz kolor, tak ,aby uśmiech wyglądał naturalnie i dawał Ci poczucie komfortu. Wszystkie procesy są szczegółowo omawiane z pacjentem na każdym etapie jego projektowania.

Co to jest stomatologia cyfrowa? Czyli "uśmiech na miarę"

Rozwój technologii sprawia ze stomatologia może już korzystać z systemów komputerowego projektowania uśmiechu. Wszystko rozpoczyna się tu w gabinecie od wycisków i zdjęć portretowych pacjenta, aby móc zaprojektować indywidualny kształt czy długość zębów tak, aby harmonizowały z rysami twarzy i układem warg w uśmiechu. Na tym etapie rozmawiamy także o oczekiwaniach jakie ma pacjent.

Dane te następnie są przesyłane do laboratorium, gdzie technik dentystyczny komputerowo projektuje pracę w technologii CAD/CAM 3D.Jest to zawsze projekt indywidualny.  Zaprojektowana komputerowo praca protetyczna zostaje wycięta maszynowo z bloczków materiału -tak aby jej dopasowanie było perfekcyjne. Na drugiej wizycie konsultacyjnej na zęby własne pacjenta zostaje założona praca pokazowa którą zaprojektowaliśmy -tzw. ,,MOCK-UP’’ z materiału tymczasowego, służącego do przymiarki. Dzięki temu możemy pokazać Ci w sposób w pełni odwracalny, jak w przybliżeniu możesz wyglądać po leczeniu estetycznym.

Daje nam to ogromny komfort, że Twoje oczekiwania zostaną dobrze zrozumiane. Dopiero po akceptacji MOCK-UP i ewentualnych korektach rozpoczynamy pracę. Dzięki temu poprawki w ustach pacjenta są minimalne. Brzmi fajnie prawda?

Na filmiku poniżej możesz zobaczyć jak wygląda komputerowe projektowanie uśmiechu i przymiarka próbna będąca identyczną kopią projektu komputerowego.

Co oznaczają terminy: licówka, most, nakład, korona

Słynny ,,Hollywood Smile’’ to nic innego jak projektowane cyfrowo licówki czy korony porcelanowe (pełnoceramiczne) dające efekt całkowitej metamorfozy uśmiechu.

  • Licówki - są to cieniutkie ‘’nakładki ‘’porcelanowe cementowane na stałe do zewnętrznej powierzchni zębów przednich ,dające możliwość estetycznej zmiany kształtu zębów, ich długości, koloru, a także drobnych korekt położenia danego zęba. Wielkim plusem jest także możliwość zamknięcia lub zmniejszenia diastemy -czyli przerwy pomiędzy zębami. Mogą być cementowane do powierzchni zęba, bez konieczności szlifowania czyli zbierania części tkanek własnych zęba, jednak zazwyczaj ich minimalna preparacja (ok 0,5 mm) daje większa przewidywalność i długoczasowy efekt.
  • Most - jest to uzupełnienie stałe, odtwarzające brak 1-2 zębów.Cementowany jest na stałe na zębach otaczających lukę, po nadaniu im odpowiedniego kształtu. W tym wypadku konieczne jest szlifowanie zębów na których ma być oparty most-jest to konieczne aby przyszła odbudowa zmieściła się w łuku zębowym i wyglądała naturalnie (nie była zbyt wypukła lub za duża). Oczywiście cała procedura wykonywana jest bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym dla całkowitego komfortu pacjenta.
  • Korona protetyczna - jest to rekonstrukcja pojedynczego zęba, który utracił ok 60% tkanek własnych (duże wypełnienia obejmujące powierzchnie żująca i zwiększające ryzyko złamań zęba ,brak anatomii zęba ,złamanie zęba ,ząb z rozległym zniszczeniem powierzchni po leczeniu kanałowym ) .Korona protetyczna może być cementowana na żeby żywe lub po leczeniu endodontycznym (tzw.leczeniu kanałowym). Daje to możliwość odtworzenia zniszczonego zęba i zminimalizowania ryzyka pęknięcia w przyszłości .
  • Nakład - jest to fantastyczny rodzaj odbudowy zębów ze zniszczoną powierzchnią żującą ,które poprzez utratę powierzchni anatomicznej nie maja prawidłowych kontaktów z zębem przeciwstawnym lub nie maja tego kontaktu wcale (Np. zęby z wypełnieniami zajmującymi cala powierzchnię, zęby złamane w obrębie guzków czy zęby ze zniszczeniem tkanek po leczeniu kanałowym). Konieczne jest minimalne szlifowanie naddziąsłowe jednak jest dużo oszczędniejsze. Warunkiem jest posiadanie wystarczającej ilości szkliwa na obwodzie zęba. Istnieje kilka typów tych rekonstrukcji m.in. inlay ,onlay lub overlay różniących się stopniem szlifowania tkanek.

Badania diagnostyczne konieczne do planowania leczenia protetycznego

Do zaplanowania pracy protetycznej, oprócz zdjęcia panoramicznego (zdjęcie ukazujące wszystkie zęby pacjenta), może istnieć potrzeba wycisków zgryzowych, dzięki którym lekarz uzyskuje z laboratorium gipsowe modele, będące odzwierciedleniem warunków zgryzowych pacjenta.

Aby praca była dokładna, często konieczne jest także wykonanie ograniczonej miejscowo tomografii komputerowej(tzw.CBCT o ograniczonej wiązce promieniowania).

Zdjęcie 3D dotyczy jednego zęba lub odcinka szczeki czy żuchwy w zależności od potrzeb klinicznych.Pacjent może zostać poproszony o jej wykonanie np. w trakcie przebiegu leczenia endodontycznego ( tzw. leczenia kanałowego),wszczepiania implantów, korekcji przebiegu dziąseł czy wydłużania złamanego zęba.

Ile trwa przygotowanie pracy protetycznej?

Zazwyczaj w przypadkach gdzie odbudowujemy pojedynczy ząb trwa to około tygodnia od szlifowania do zacementowania korony czy licówek ostatecznych. Są jednak przypadki, że pacjent musi uzbroić się w cierpliwość. Dotyczy to prac rozległych ,odtwarzających kilkanaście zębów lub całe łuki zębowe. Pacjent w takich przypadkach ma zacementowaną pracą tymczasowa, odtwarzającą brak zębów,aby zachować codzienny komfort.

Czas oczekiwania na prace uzależniony jest od typu pracy oraz tego, czy do osiągniecia ostatecznego efektu wymagane są inne zabiegi.
Często przy rozległych rekonstrukcjach zgryzu konieczne jest dłuższe noszenie pracy tymczasowej aby upewnić się ze zgryz pacjenta jest stabilny ,zanim zacementujemy prace na stałe.

Co to jest praca tymczasowa lub tymczasowa długoczasowa?

Praca tymczasowa jest to uzupełnienie braku zęba na czas,w którym pacjent czeka na wykonanie pracy ostatecznej w laboratorium zazwyczaj około 1-2 tyg.

Praca tymczasowa "długoczasowa" jest to praca tymczasowa wykonana z materiałów twardszych mogących wytrzymać dłuższy okres czasu, nawet do kilku miesięcy.

Na przykład w sytuacjach, kiedy u pacjenta planowane są duże rekonstrukcje zgryzu i "testujemy" daną prace, czy zgryz jest stabilny, zanim zacementujemy prace docelowa lub ze względów finansowych, kiedy część leczenia musimy odroczyć.

Szlifowanie zębów pod prace protetyczne - kiedy i dlaczego?

Każda praca estetyczna, która będzie zacementowana w jamie ustnej, aby wyglądać naturalnie (nie być zbyt wypukła) musi mieć miejsce w zgryzie. Wymaga to wiec odpowiedniego szlifowania zęba czyli zdjęcia określonej ilości tkanek zęba, aby zrobić miejsce na cement oraz nową prace protetyczna imitującą tkanki własne. Szlifowanie zęba jest konieczne nie tylko aby przyszła odbudowa była dopasowana w zgryzie, ale przede wszystkim zapewnia to jej utrzymanie.

Od czego zależy koszt pracy protetycznej

Koszt zależy od typu pracy(jej rozległości),materiałów z których jest wykonana, a także zabiegów które należy wykonać aby osiągnąć ostateczny efekt. Jest to ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta w oparciu o plan leczenia.

Ile jest w stanie przetrwać w jamie ustnej praca protetyczna i od czego to zależy?

Dzięki dobrej higienie jamy ustnej oraz regularnym kontrolom, praca protetyczna może przetrwać w ustach pacjenta około 10-15 lat-to dobry wynik .Jednak zależy to od wielu czynników dodatkowych takich jak:

  • wady zgryzu,
  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • braki zębowe które wpływają na większe obciążenia innych pozostałych zębów,
  • palenie tytoniu oraz ogólna odporność organizmu.

Praca protetyczna często jest błędnie traktowana jako coś, co miałoby służyć pacjentowi w niezmienionej formie przez cale życie. Otóż jest to bardzo duży błąd z prostego powodu - podczas życia z wiekiem nasze tkanki tracą kolagen-jest to naturalnym procesem, zmieniają się nasze warunki zgryzowe, zęby mogą przemieścić się, niektóre mogą zostać usunięte przez co inne zostają nadmiernie obciążone ,dziąsła nie są w takiej samej kondycji przez cale życie. Wszystko to sprawia ze praca protetyczna powinna być stale kontrolowana oraz może istnieć ryzyko jej wymiany na nową – pasująca do aktualnych warunków. To ryzyko jest naturalne, wpisane w procesy zachodzące w organizmie i gwarantowanie, że posłuży ona pacjentowi na całe jego życie byłoby nieodpowiedzialne.

Prace cementowane a implant?

W każdym przypadku braku jednego lub kilku zębów, implant będzie najlepszą decyzją jaka może podjąć pacjent. Jest to niepodważalne. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami:

 

  1. Najważniejszym z nich, jest fakt iż kość w miejscu implantu nie zanika ponieważ jest przez niego utrzymywana na poziomie podobnym jak przy sąsiednich zębach
  2. Implant nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich tak jak w przypadku mostu-gdzie do jego utrzymania wymagane jest szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Nie ma wiec strat biologicznych- jest to jedna z największych zalet tego typu rekonstrukcji.
  3. Obciążenie implantu następuje w osi pionowej co jest najlepszym rozkładem sil w biomechanice, jeśli chodzi o zdrowie przyzębia(tkanek otaczających ząb, w tym kości). W przypadku mostu, siły żucia działają na zęby będące filarami mostu pod rożnymi kątami, co może skutkować ich przeciążeniem. Most sprawdza się jako estetyczne uzupełnienie braku zęba, a także odtworzenie funkcji żucia, jednak zawsze bardziej biozgodnym i lepszym dla pacjenta wyborem jest implant.

Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele zmiennych mających wpływ na powodzenie danej metody i wynik leczenia ostatecznego (np. poziom kosci, higiena pacjenta, zapalenie dziąseł i przyzębia itp.). Dlatego zawsze konieczne jest indywidualne podejście do pacjenta i przedstawienie "za i przeciw" każdej z metod.

Czy pacjenci z paradontozą mogą być leczeni protetycznie?

Paradontoza jako przewlekła choroba przyzębia powoduje ogromne straty biologiczne w postaci utraty kolagenu, zaniku kości, rozchwiania zębów, co w konsekwencji prowadzi do ich wczesnej utraty. Często może także doprowadzić do zmian zapalnych w okolicach korzeni zębów, co decyduje o konieczności leczenia kanałowego. Pacjent z paradontoza, jest pacjentem wymagającym leczenia choroby podstawowej i jej ustabilizowania, jak również odbudowy utraconej funkcji żucia .W takich przypadkach praca protetyczna pozwala ustabilizować rozchwiane zęby i uzupełnić ich braki. Dzięki temu, siły żucia rozkładają się równomiernie w łuku ,co pozwala uniknąć przeciążeń pojedynczych zębów.