CIĄŻA A LECZENIE STOMATOLOGICZNE. FAKTY I MITY

Witam Was bardzo serdecznie,

i ciesze się, że pomysł bloga i naszych artykulów został doceniony i tak dobrze przyjęty.
Dzisiaj chciałam poruszyć temat, który według mnie zasługuje na większą uwagę, a często jest ignorowany.

,,Ciąża a leczenie stomatologczne ’’

Mam nadzieję, że temat zainteresuje nie tylko przyszłe Mamy, ale także uświadomi przyszłych Ojców.

Chciałabym dzisiaj w pigułce opisać najważniejsze rzeczy z punktu widzenia stomatologa, aby dostarczyć jak najwiecej informacji.
Poruszę tematy owiane mistycyzmem, wytłumaczę, co ma wpływ na zdrowie jamy ustnej Matki oraz co może zagrozić zdrowiu rozwijającego się płodu.Obalę też kilka mitów.
A więc do dzieła!

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla kobiety, jednak wiążą się z nim także różne obawy.
Jest to zrozumiałe.
Rozważamy różne decyzje, czy napewno są one dobre i bezpieczne dla rozwijającego się płodu?
Często obawy z tym związane są tak duże, że kobiety rezygnują ze wszystkiego, przekładając większość rzeczy, w tym często zdrowotnych na bliżej nieokreślone ,,później’’.
Ale czy później, zawsze znaczy lepiej w prawidłowo przebiegającej ciąży?
Odkładanie leczenia paradoksalnie często pociąga za sobą szereg innych niepożądanych konsekwencji, które w tym przypadku mogą mieć wpływ na rozwój prenatalny dziecka.
(NIE DOTYCZY CIĄŻY ZAGROŻONEJ, W KTÓREJ PRIORYTETEM JEST DONOSZENIE CIĄŻY I WIĘKSZOŚĆ ZABIEGÓW JEST FAKTYCZNIE ODROCZONYCH!)

Leczenie przyszłej Mamy od zawsze było utrudnione, ze względu na ogromną odpowiedzialność jaka się z tym wiąże. Niestety kobiety w ciąży, położnicy i dentyści są często sceptyczni co do opieki dentystycznej w tym czasie, ponieważ od lat istnieją uprzedzenia w kwestii bezpieczeństwa leczenia.
Obawy wzrastają, kiedy należy zastosować znieczulenie miejscowe, antybiotykoterapię lub leki przeciwbakteryjne.
Czy faktycznie należy się niepokoić?

W ZWIĄZKU Z TYM Polskie Towarzystwo Periodontologiczne (PTP)
(Stomatolodzy zajmujący się zdrowiem przyzębia i błon śluzowych) zorganizowało 4 kwietnia 2018 roku w Warszawie spotkanie interdyscyplinarne z udzialem wybitnych polskich specjalistów z dziedziny periodontologii oraz ginekologii i położnictwa.
Celem spotkania była analiza literatury fachowej oraz przedstawienie środowisku lekarskiemu wytycznych do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarna.
Konieczność leczenia stomatologicznego ,w tym periodontologicznego kobiet w ciąży nie budzi juz kontrowersji, liczne badania wykazały że u TYCH KOBIET, u których występuje zapalenie przyzębia (krwawienie i rozpulchnienie dziąseł, kieszonki dziąsłowe) istnieje wielokrotnie WYŻSZE RYZYKO przedwczesnego porodu ,małej masy urodzeniowej dziecka oraz istnieje większe ryzyko stanu przedrzucawkowego matki, w porównaniu do ciężarnych ze zdrowym przyzębiem!

Wszystkiemu winne są patogeny występujące przy stanie zapalnym przyzębia(tkanek otaczających ząb-możesz przeczytać o tym na naszej stronie internetowej w dziale periodontologia)
Badania kliniczne wykazały, że drobnoustroje izolowane z łożyska jak również w aspiracie z żołądka noworodków przedwcześnie urodzonych, były takie same, jak te występujące w mikroflorze jamy ustnej matek( Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum ).
Patogeny z jamy ustnej matki, drogą krwionośną dostają się do organizmu i są przyczyną zaostrzenia/wystąpienia nie tylko różnych stanów chorobowych u matki, ale także poprzez łożysko dostają się do organizmu rozwijającego się płodu.
Nie ma wątpliwości, że redukcja stanu zapalnego przyzębia wpływa korzystnie, nie tylko na stan ZDROWIA matki ale także REDUKUJE RYZYKO przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej i występowania stanu przedrzucawkowego.

,,OBALENIE MITÓW-CZYSTE FAKTY’’

fakty:
*rezygnowanie z leczenia stomatologicznego oraz regularnych kontroli zarówno przy planowaniu ciąży jak i w jej trakcie jest OBARCZONE RYZYKIEM!

*najważniejsza jest profilaktyka i OPANOWANIE stanów zapalnych.

*najlepszym czasem na leczenie jest czas przed planowaniem ciąży lub II/początek III trymestru.

*Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się przed 12 tyg ciąży, aby skonsultować zabiegi higienizacyjne i skontrolować stan jamy ustnej!

*znieczulenie miejscowe z użyciem artykainy NIE zawiera epinefryny, nie ma działania proskurczowegodo i MOŻE być stosowane z powodzeniem przy zabiegach stomatologicznych!

*zdjęcia RTG przekładane są na czas po rozwiązaniu i stosowane tylko w sytuacjach bezwzględnie wymagających diagnostyki.(są to jednak małe dawki promieniowania)

*KRWAWIENIE DZIĄSEŁ podczas szczotkowania oraz samoistne, ich obrzęk ,rozpulchnienie i nieprzyjemny zapach z jamy ustnej są BEZWZGLĘDNYMI OBJAWAMI STANU ZAPALNEGO wymagającego leczenia.

*ANTYBIOTYKI podawane są w sytuacjach WYJĄTKOWYCH i dobierane z grupy leków klasyfikowanych jako bezpieczne dla kobiet ciężarnych!

*PORANNE WYMIOTY wymagają innego toku postępowania higienizacyjnego
(dobrania pasty z chlorkiem /fluorkiem cyny ,które spowalniają proces rozpuszczania szkliwa) oraz mycia zębów PRZED spodziewanymi wymiotami, nie po ich wystąpieniu!
(związki cyny zawarte w paście chronią szkliwo podczas ekspozycji na kwas ,natomiast szczotkowanie zębów po wymiotach powoduje DUŻO WIĘKSZE starcie szkliwa rozmiękczonego kwasem żołądkowym!!)

*w ciąży zęby nie ,,psują ,, się bardziej - jest to NIEPODWAŻALNY MIT !
związane jest to ze słabsza higiena jamy ustnej, spożywaniem większej ilości cukru oraz możliwego stanu zapalnego dziąseł i tkanek otaczających ząb.
Kluczowa jest perfekcyjna higiena jamy ustnej i opanowanie stanu zapalnego.

Dziękuję bardzo za uwagę i mam nadzieję, że temat został wyczerpany i wiele zastanawiających Was kwestii zostało poruszonych.
W razie jakichkolwiek pytań, służę pomocą na naszym Facebook’owym profilu ’’ Bioestetika -Stomatologia Buczkowscy’’, gdzie z przyjemnością odpowiem na Wasze pytania.

Pozdrawiam serdecznie,
Lek dent Joanna Buczkowska